باطری

بررسی سالم بودن سیستم شارژ

نویسنده :
۰۱ بهمن ۱۳۹۹
بدون نظر
بررسی سالم بودن سیستم شارژ

یکی از موارد حائز اهمیت توجه کردن به سلامت باطری خودرو است ...


سیستم شارژ اتومبیل شامل یک دینام (ژنراتور) DC ، یک رگولاتور ولتاژ (آفتامات)، باتری و لامپ هشدار یا آمپر دینام میباشد. زمانی که موتور در حال حرکت است، هدف تمامی آنها مهیا کردن توان برای بار الکتریکی اتومبیل ( برای مثال جرقه زنی، روشنایی، لوازم الکتریکی و شارژ باتری اتومبیل و ... ) است. زمانی که سیستم شارژ از کار می افتد، معمولاً یک لامپ هشدار روشن خواهد شد و یا آمپر دینام وضعیت خوب (good) را نمایش نمی دهد.

رایج ترین عوامل خوب کار نکردن سیستم شارژ ، لق شدن ، فرسوده شدن یا پاره شدن تسمه دینام است. بنابراین ابتدا باید تسمه دینام را چک کرد .
اگر تسمه دینام سالم بود با استفاده از یک باطری سالم دور موتور را برای مدت دو دقیقه به 2000
RPM  یا بیشتر ( با در نظر گرفتن دمای محیط و بار ) برسانید . ولتاژ باتری باید بین 13 تا 15.1 ولت افزایش یابد

در اکثر خودروها در یک روز گرم مقدار ولتاژ بین 14 تا 14.5 ولت اندازه گیری میشود . اغلب رگولاتورهای ولتاژ یا آفتامات ها، جبران کننده دما( temperature compensated ) برای شارژ درست باتری تحت شرایط مختلف محیطی قرار داده شده است . هنگامی که دمای محیط کاهش می یابد ، ولتاژ شارژ جهت غلبه بر مقاومت بالای باتری افزایش می یابد. بلعکس ، وقتی که دمای محیط افزایش می یابد، ولتاژ شارژ کاهش می یابد . سایر مواردی که بر ولتاژ شارژ اثر گذارند عبارتند از شرایط باتری ، وضعیت شارژ ، بار الکتریکی ، سطح و خلوص الکترولیت . اگر ولتاژ بین دو قطب کمتر از 13 ولت و تست باتری بعد از شارژ مجدد خوب باشد یا اگر هنوز شارژ نگهداشتن آن با مشکل مواجه است ولتاژ و جریان خروجی سیستم شارژ و بار پارازیتیک اتومبیل با قطع بودن کلید (key off) را تست میشود . یک دینام با تسمه شل یا دیود خراب جریان خروجی دینام را کاهش میدهد . 

اگر ولتاژ خروجی بیش از 1/15 ولت در دمای محیطی بالاتر از دمای انجماد است، سطح الکترولیت باتری پائین است یا بوی تخم مرغ فاسد شده در اطراف باتری به مشام می رسد ، بنابراین احتمالاً باتری دچار شارژ بیش از حد   (over charge)   شده است و سیستم شارژ باید تست شود.

اخبار مشابه

نظر ها

    متاسفانه نظری برای این خبر ثبت نشده است.

نظر خود را بنویسید

باطری جوادپور

مهمترین اصل را در کسب و کار خود رعایت میکنیم؛ اصلی که می‌گوید:«مشتری باز می‌گردد.»

خبرنامه

اگر میخواهید از جدیدترین اخبار و تخفیف های ما با خبر شوید شماره همراه خود را وارد کنید.
منو