باطری

برق دزدی ماشین

نویسنده :
۲۰ بهمن ۱۳۹۹
بدون نظر
برق دزدی ماشین

در این مقاله قصد داریم در مورد برق دزدی که یکی از دلایل شایع آسیب به باتری خودرو است، صحبت کنیم.


اگر شما مدتی از خودرو استفاده داشته اید  حتما با پدیده‌ی برق دزدی و مشکلات خرابی باتری خودرو برخورد کردید . این موضوع به تدریج باعث استهلاک باطری خودرو‌ی شما میشود و آن را از کار می اندازد .

ممکن است به فکر تعویض باتری خودرو افتاده باشید. اما باید بدانید، تا مشکل اصلی حل نشود، تعویض باتری فایده‌ای نخواهد داشت و روند خراب شدن باتری‌ها ادامه‌ خواهد داشت .

 

 

برق دزدی ماشین به دلایل متعددی اتفاق می‌افتد. مثلا ایجاد مشکل در سیستم برقی ماشین، باعث برق دزدی می‌شود. علاوه بر آن ایجاد اختلال در عملکرد کویل و وایر شمع‌ها امکان دارد باعث برق دزدی در خودرو باشد.

وظیفه‌ی کویل در خودرو، تقویت ولتاژ برقی است که از باتری گرفته شده است. زیرا برق 12 ولتی توان ایجاد جرقه در شمع‌ها را ندارد و نمی‌تواند نیروی لازم را برای سوختن در داخل سیلندر تامین کند به همین دلیل سیستم برقی خودرو طوری طراحی شده است که جریان برق 12 ولتی را به کویل می‌رساند تا این قطعه با اختلاف ولتاژ بسیار بالای 20000 ولتی جریان برق را به وایر شمع‌ها برساند و عملیات جرقه زنی و نیروی احتراق داخل سیلندر‌ها تامین کند .

اگر کویل ایراد داشته باشد، جرقه به بدنه برخورد کرده و به وایر‌ها نمی‌رسد. در صورت ایجاد مشکل در باتری خودرو و یا اتصالات همراه آن، تقویت ولتاژ برق توسط کویل به درستی صورت نمی‌گیرد. در این مواقع این احتمال می‌رود که کویل و وایر شمع‌ها دچار برق دزدی شده‌ و باتری را تخلیه کند.

برق دزدی از کدام قطعه است؟

همان طور که گفتیم برق دزدی به دلایل متعددی رخ می‌دهد. اما شایع‌ترین دلیل آن به خاطر استفاده از ضبط، رادیو، دزدگیر، قفل مرکزی، کویل و وایر است. اگر بخواهید دقیقا تعیین کنید که برق دزدی از سمت کدام قطعه صورت گرفته است، از روش‌های گوناگونی می‌توانید استفاده کنید.


استفاده از لامپ برای تشخیص برق دزدی ماشین

یکی از روش‌هایی که برای تشخیص برق دزدی در ماشین کاربرد دارد استفاده از یک لامپ کوچک است. برای این منظور باید یک لامپ کوچک 2 ولتی و یک سیم دو رشته‌ای نازک مخصوص لامپ را تهیه نمایید . سرقطب  مثبت سیم را به قسمت سربی لامپ متصل کنید و سر دیگر آن را روی پایانه‌ی مثبت لامپ وصل کنید. سر منفی سیم را به سرپیچ لامپ وصل کنید و سر دیگر آن را به پایانه‌ی منفی باتری وصل نمایید . شما با این روش لامپ را به صورت متوالی بین سر باتری و قطب باتری قرار می‌دهید. در این صورت جریان الکتریکی مصرفی در مدارها بعد از گذر از لامپ به مصرف کننده‌ها می‌رسد. نور لامپ وجود برق دزدی را مشخص می‌کند. اگر لامپ روشن نشود و یا نور کمی داشته باشد، یعنی برق دزدی در خودرو صورت می‌گیرد.

حالا که وجود برق دزدی در ماشین مشخص شد، باید به رفع ایراد آن پرداخت. یعنی باید فیوز یا سوکت مدار را در مدارهای مختلف جدا کنید و جایگاه تقریبی برق دزدی را تعیین کنید. این روش به طور دقیق علت برق دزدی را مشخص نمی‌نماید.


استفاده از امپرمتر برای تشخیص برق دزدی ماشین

در این روش به جای لامپ از آمپر متر استفاده می‌شود. بعد از آن باید ولتاژ تغذیه‌ی تمام مدارهای الکتریکی مستقیم به خودرو را به نوبت قطع نمایید. هنگام قطع هر کدام از مدارها، اگر عبور جریان قطع شود و آمپرمتر عدد صفر را نشان داد، می‌فهمیم که آن مدار و دستگاههای متصل به آن مشکل دارد.

به طور کلی برق دزدی مشکل مشترکی است که ممکن است در هر خودرویی فارغ از مدل و نوع آن رخ بدهد. تشخیص برق دزدی و رفع آن بسیار ضروری است. زیرا عدم رسیدگی به آن باعث آسیب به باتری خودرو و دیگر تجهیزات الکتریکی ماشین می‌شود و هزینه‌های سنگینی را در پی خواهد داشت.

اخبار مشابه

نظر ها

    متاسفانه نظری برای این خبر ثبت نشده است.

نظر خود را بنویسید

باطری جوادپور

مهمترین اصل را در کسب و کار خود رعایت میکنیم؛ اصلی که می‌گوید:«مشتری باز می‌گردد.»

خبرنامه

اگر میخواهید از جدیدترین اخبار و تخفیف های ما با خبر شوید شماره همراه خود را وارد کنید.
منو